288 Sayfa
21,4 cm x 14,3 cm
978-605-70963-0-2
7 Ekim 2021
Dilbilim
20 Harita, Kaynakça,
Dizin

Akdeniz Dillerimizin Denizi

Louis-Jean Calvet
%20
indirim
₺130,00
₺104,00
Sepete Ekle
Çevirmen:
Damla Kellecioğlu
Editör:
Esra Kökkılıç
Son Okuma:
Merve Akıncı Almaz

Fenikece, Aramice, İbranice, Yunanca, Latince, Etrüskçe, Berberice, Arapça, Türkçe, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca… Tüm bu diller, bize evimiz olan sudan kıta Akdeniz’in tarihini anlatır. Bu diller, Akdeniz’de birbiri ardına hüküm süren imparatorlukların ve egemenliklerin izlerini taşımanın yanı sıra insanlar arasında yayılan ticaretle, besinlerle ve fikirlerle bölgeyi homojen bir bütün yapmıştır.
Akdeniz, Dillerimizin Denizi kelimelerin ve toplumsal hafızanın, alfabenin ve keşiflerin, ticaretin ve Akdeniz’in peşinden giderek “lingua nostrae”nin yani dillerimizin izini jeopolitik ve toplumdilbilimsel bir yaklaşımla sürüyor. Odysseus’un yolculuklarından günümüz göçlerine uzanan bu yolculukta konuşulan her dil, Akdeniz’i üç bin yıllık bir insanlık laboratuvarı olarak incelememize olanak sağlıyor.

Louis-Jean CALVET

Fransız göstergebilimci ve dilbilimci Louis-Jean Calvet 1942 yılında Tunus’ta dünyaya geldi. Dil ve toplum ilişkileriyle yakından ilgilenen Calvet’nin dilbilim ve toplumdilbilim konularında pek çok çalışması yayımlandı. Fransa’da Payot Yayınları’nın “Langages et Sociétés” (Diller ve Toplumlar) dizisini yöneterek bu diziden André Martinet, Pierre Guiraud, Morris Swadesh, Tullio de Mauro, Ivan Fonagy, Marina Yaguello gibi ünlü biliminsanlarının kitaplarının okuyucuyla buluşmasını sağladı. Ayrıca ünlü göstergebilimci Roland Barthes hakkında biri özgeçmiş olmak üzere iki kitabı vardır. Jean-Louis Calvet, son kitabı Akdeniz; Dillerimizin Denizi ile 2016 yılında Uluslararası Coğrafya Forumu Ptolémée Ödülü’nün, 2017 yılında da Académie Française Georges Dumézil Ödülü’nün sahibi olmuştur.