Yazarlar

Kären E. WIGEN

Kären E. WIGEN

Lisans eğitimini Japon Dili ve Edebiyatı alanında Michigan Üniversitesi’nde tamamladı. Berkeley Üniversitesi’nde coğrafya alanında yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. Japonya ve Japon coğrafyacılığı üzerine çalışmalar yaptı. Dünya tarihine ve tarih-coğrafya ilişkisine olan yoğun ilgisinin bir sonucu olarak Martin W. Lewis’le birlikte Kıtalar Miti: Bir Metacoğrafya Eleştirisi’ni kaleme aldı. Dünya tarihinde okyanusların yeri ve önemi ile haritacılık biliminin tarih içindeki seyrine ilişkin kitaplaşan çalışmalara imza attı. Daha önce Duke ve Wisconsin Üniversitelerinde görev alan Profesör Wigen, 2002 yılından bu yana Stanford Üniversitesi Tarih Bölümü’nde dersler veriyor.

Louis-Jean CALVET

Louis-Jean CALVET

Fransız göstergebilimci ve dilbilimci Louis-Jean Calvet 1942 yılında Tunus’ta dünyaya geldi. Dil ve toplum ilişkileriyle yakından ilgilenen Calvet’nin dilbilim ve toplumdilbilim konularında pek çok çalışması yayımlandı. Fransa’da Payot Yayınları’nın “Langages et Sociétés” (Diller ve Toplumlar) dizisini yöneterek bu diziden André Martinet, Pierre Guiraud, Morris Swadesh, Tullio de Mauro, Ivan Fonagy, Marina Yaguello gibi ünlü biliminsanlarının kitaplarının okuyucuyla buluşmasını sağladı. Ayrıca ünlü göstergebilimci Roland Barthes hakkında biri özgeçmiş olmak üzere iki kitabı vardır. Jean-Louis Calvet, son kitabı Akdeniz: Dillerimizin Denizi ile 2016 yılında Uluslararası Coğrafya Forumu Ptolémée Ödülü’nün, 2017 yılında da Académie Française Georges Dumézil Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Martin W. LEWIS

Martin W. LEWIS

Lisans eğitimini çevre çalışmaları alanında Santa Cruz Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamladı. Berkeley Üniversitesi’nde coğrafya alanında yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. Aynı zamanda ilk kitabı olan doktora tezinde, Filipinler’de Kuzey Luzon’un dağlık bölgelerinde ekonomik kalkınma, çevresel tahribat ve kültürel değişim arasındaki etkileşimi inceledi. Daha sonraları dikkatini küresel coğrafya meselelerine çeviren Lewis, Karen Wigen ile birlikte Kıtalar Miti: Bir Metacoğrafya Eleştirisi’ni kaleme aldı. Coğrafya, çevre sorunları, dil, tarih konularında muhtelif eserlerin ve ders kitaplarının ortak yazarıdır. Daha önce George Washington Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nde çalışan Martin W. Lewis, 2002 yılından bu yana Stanford Üniversitesi Tarih Bölümü’nde kıdemli öğretim görevlisi olarak Uluslararası Tarih alanında dersler veriyor.

Rachel LAUDAN

Rachel LAUDAN

1944’te doğan Rachel Laudan Güneybatı İngiltere’de geleneksel bir aile çiftliğinde büyüdü. 18 yaşında Gönüllü Yurtdışı Hizmeti ile Nijerya’ya gittikten sonra, Bristol Üniversitesi’nde jeoloji eğitimi almak için geri döndü. Londra Üniversitesi’nde önce yüksek lisansını, ardından 1974’te bilim tarihi ve felsefesi üzerine doktorasını tamamladı. Pittsburgh Üniversitesi, Virginia Tech ve Hawaii Üniversitesi’nde dersler verdi. İngiltere’de yaşadığı sıralarda yerel yemeklerin kaynaşması ve birbirleriyle bağlantılı mutfaklardan etkilenen Laudan, 1996’da Hawaii Üniversitesi tarafından yayımlanan akademik olmayan ilk kitabı The Food of Paradise’ı yazdı. Laudan misafir öğretim üyesi olarak dersler vermeye; SXSW, James Beard Vakfı, Southern Foodways Alliance, Gıda Teknolojileri Enstitüsü, çeşitli gıda ve tarım örgütleri, üniversiteler ve Dublin’deki toplantılarda gıda politikası üzerine söyleşilerine devam etmektedir. Yazarın İmparatorluklar ve Mutfaklar, Dünya Tarihinde Pişirme adlı kitabı Monografi Yayınlarından 7 Mayıs 2022 tarihinde yayımladı.

Irène Melikoff

Irène Melikoff

7 Kasım 1917’de Sovyet Devrimi ile aynı gece St. Petersburg’da dünyaya geldi. Devrimde mülklerine el konulması üzerine Melikofflar, Rusya’yı terk ederek, kısa süre bulundukları Finlandiya ve İngiltere’nin ardından 1919’da Fransa’ya yerleşti. Irène Melikoff, Sorbonne Üniversitesi’nde İngilizce; École Nationale des Langues Oriantales’de Doğu dilleri bölümlerindeki öğrenimini eşzamanlı sürdürdü. 1940’ta matematik bilgini Salih Zeki Bey’in oğlu Faruk Sayar ile evlenerek bir süre Türkiye’de kaldı ve bu süre içerisinde Amerikan Kız Koleji’nde görev aldı. 1948’de Fransa’ya dönüp Farsça Bölümü’nde yarım kalan öğrenimini tamamlayarak Türkoloji alanındaki çalışmalarına yoğunlaştı. 1952’de Société Asiatique ve Société Linguistique’te Paris üyesi oldu. İlk eseri olan Umur Paşa Destanı’nda Düsturname-i Enveri’yi inceleyerek, bu çalışmasıyla CNRS’te araştırmacı olma imkânı buldu. Görevli olduğu süre boyunca üzerinde çalıştığı, Dânişmendname’yi konu alan doktora tezini 1957 yılında tamamladı. 1962’de Ebu Müslim Destanı yayımladıktan sonra ilgisini Alevi-Bektaşi araştırmalarına yoğunlaştırdı. 1968’de Strasbourg Üniversitesi Türk Araştırmaları Enstitüsü başkanlığına tayin edildi, 1969’da bu kurum bünyesinde kurucu başkan sıfatıyla Turcicadergisini yayımlamaya başladı. 1972’den 1988’e kadar Comité International d’Études Pré- ottomanes et Ottomanes’ın genel sekreterliğini yürüttü. 1986’da Strasbourg Üniversitesi’nden ayrıldı. 1992’de Uyur İdik Uyardılar, 1995’te ise edebî incelemelerin yer aldığı makaleler seçkisi De l’épopée au mythe (Destandan Masala) adlı eserleri yayımlandı. Şamanizm ile ilişkilendirdiği Alevi ritüellerinin kökenlerine dair Hadji Bektach: Un Mythe et ses Avatars (Hacı Bektaş, Efsaneden Gerçeğe) adlı çalışması 1998, Alevilik ve Bektaşilik üzerine kaleme aldığı makalelerden oluşan Kırklar’ın Ceminde, 2001’de yayımlandı.

Fransa, Türkiye, Azerbaycan ve İran’daki pek çok üniversiteden fahri doktora; Türk Tarih Kurumu’ndan şeref üyeliği almıştır. 8 Ocak 2009’da beyin kanaması sebebiyle tedavi gördüğü Strazburg’da aramızdan ayrıldı.