Yazarlar

Kären E. WIGEN

Kären E. WIGEN

Lisans eğitimini Japon Dili ve Edebiyatı alanında Michigan Üniversitesi’nde tamamladı. Berkeley Üniversitesi’nde coğrafya alanında yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. Japonya ve Japon coğrafyacılığı üzerine çalışmalar yaptı. Dünya tarihine ve tarih-coğrafya ilişkisine olan yoğun ilgisinin bir sonucu olarak Martin W. Lewis’le birlikte Kıtalar Miti: Bir Metacoğrafya Eleştirisi’ni kaleme aldı. Dünya tarihinde okyanusların yeri ve önemi ile haritacılık biliminin tarih içindeki seyrine ilişkin kitaplaşan çalışmalara imza attı. Daha önce Duke ve Wisconsin Üniversitelerinde görev alan Profesör Wigen, 2002 yılından bu yana Stanford Üniversitesi Tarih Bölümü’nde dersler veriyor.

Louis-Jean CALVET

Louis-Jean CALVET

Fransız göstergebilimci ve dilbilimci Louis-Jean Calvet 1942 yılında Tunus’ta dünyaya geldi. Dil ve toplum ilişkileriyle yakından ilgilenen Calvet’nin dilbilim ve toplumdilbilim konularında pek çok çalışması yayımlandı. Fransa’da Payot Yayınları’nın “Langages et Sociétés” (Diller ve Toplumlar) dizisini yöneterek bu diziden André Martinet, Pierre Guiraud, Morris Swadesh, Tullio de Mauro, Ivan Fonagy, Marina Yaguello gibi ünlü biliminsanlarının kitaplarının okuyucuyla buluşmasını sağladı. Ayrıca ünlü göstergebilimci Roland Barthes hakkında biri özgeçmiş olmak üzere iki kitabı vardır. Jean-Louis Calvet, son kitabı Akdeniz: Dillerimizin Denizi ile 2016 yılında Uluslararası Coğrafya Forumu Ptolémée Ödülü’nün, 2017 yılında da Académie Française Georges Dumézil Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Martin W. LEWIS

Martin W. LEWIS

Lisans eğitimini çevre çalışmaları alanında Santa Cruz Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamladı. Berkeley Üniversitesi’nde coğrafya alanında yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. Aynı zamanda ilk kitabı olan doktora tezinde, Filipinler’de Kuzey Luzon’un dağlık bölgelerinde ekonomik kalkınma, çevresel tahribat ve kültürel değişim arasındaki etkileşimi inceledi. Daha sonraları dikkatini küresel coğrafya meselelerine çeviren Lewis, Karen Wigen ile birlikte Kıtalar Miti: Bir Metacoğrafya Eleştirisi’ni kaleme aldı. Coğrafya, çevre sorunları, dil, tarih konularında muhtelif eserlerin ve ders kitaplarının ortak yazarıdır. Daha önce George Washington Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nde çalışan Martin W. Lewis, 2002 yılından bu yana Stanford Üniversitesi Tarih Bölümü’nde kıdemli öğretim görevlisi olarak Uluslararası Tarih alanında dersler veriyor.

Rachel LAUDAN

Rachel LAUDAN

1944’te doğan Rachel Laudan Güneybatı İngiltere’de geleneksel bir aile çiftliğinde büyüdü. 18 yaşında Gönüllü Yurtdışı Hizmeti ile Nijerya’ya gittikten sonra, Bristol Üniversitesi’nde jeoloji eğitimi almak için geri döndü. Londra Üniversitesi’nde önce yüksek lisansını, ardından 1974’te bilim tarihi ve felsefesi üzerine doktorasını tamamladı. Pittsburgh Üniversitesi, Virginia Tech ve Hawaii Üniversitesi’nde dersler verdi. İngiltere’de yaşadığı sıralarda yerel yemeklerin kaynaşması ve birbirleriyle bağlantılı mutfaklardan etkilenen Laudan, 1996’da Hawaii Üniversitesi tarafından yayımlanan akademik olmayan ilk kitabı The Food of Paradise’ı yazdı. Laudan misafir öğretim üyesi olarak dersler vermeye; SXSW, James Beard Vakfı, Southern Foodways Alliance, Gıda Teknolojileri Enstitüsü, çeşitli gıda ve tarım örgütleri, üniversiteler ve Dublin’deki toplantılarda gıda politikası üzerine söyleşilerine devam etmektedir. Yazarın İmparatorluklar ve Mutfaklar, Dünya Tarihinde Pişirme adlı kitabı Monografi Yayınlarından 7 Mayıs 2022 tarihinde yayımladı.