544 Sayfa
21 cm x 14,5 cm
978-605-70963-2-6
5 Mayıs 2022
Gastronomi Tarihi
43 Görsel, 10 Harita,
Notlar, Kaynakça,
Sözlükçe, Dizin

İmparatorluklar ve Mutfaklar, Dünya Tarihinde Pişirme

Rachel Laudan
%20
indirim
₺250,00
₺200,00
Sepete Ekle
Çevirmen:
Ramazan Kılınç
Editör:
Ezgi Gülcem Senyücel
Son Okuma:
Merve Akıncı Almaz
Kapak Tasarımı:
Ezgi Kübra Ulusoy

İmparatorluklar ve Mutfaklar’da, ilkel atalarımızın tahıl aşçılığında ustalaşmalarıyla ortaya çıkan; İslam, Hıristiyanlık, Budizm ve diğer dinlerle şekillenen; imparatorluklarla birlikte alt ve üst sınıflara ayrışan; özellikle son iki yüzyıldır, ulusdevletlerle orta sınıflaşan mutfakların tarihi anlatılıyor. Rachel Laudan ulusların bugün kendilerine has olduğunu düşündükleri, gurur ve hatta kıskançlıkla sahiplendikleri mutfakların artık büyük oranda yiten izlerini sürüp ortak kökenlerinin peşine düşüyor.

İmparatorluklar ve Mutfaklar’da, aynı zamanda buğdayın ve diğer tahılların dünyanın farklı yerlerinde benzer ve birbirleriyle alakalı süreçler sonunda beslenmemizin temeline yerleşmesinin; tuz, şeker ve baharatın lüks ürünler olmaktan çıkıp herkesin ulaşabileceği gıdalara dönüşümünün; kahve ve çay gibi dinle ilişkilendirilen içeceklerin sosyal içecekler haline gelişinin, hazır gıda ve konserve endüstrisinin gelişimiyle orta sınıf mutfakların dünyanın dört bir yanına dağılımının; mantının, dondurmanın, mangoların, patatesin ve mısırın kıtadan kıtaya yolculuğunun hikâyesi de anlatılıyor.

Rachel LAUDAN

1944’te doğan Rachel Laudan Güneybatı İngiltere’de geleneksel bir aile çiftliğinde büyüdü. 18 yaşında Gönüllü Yurtdışı Hizmeti ile Nijerya’ya gittikten sonra, Bristol Üniversitesi’nde jeoloji eğitimi almak için geri döndü. Londra Üniversitesi’nde önce yüksek lisansını, ardından 1974’te bilim tarihi ve felsefesi üzerine doktorasını tamamladı. Pittsburgh Üniversitesi, Virginia Tech ve Hawaii Üniversitesi’nde dersler verdi. İngiltere’de yaşadığı sıralarda yerel yemeklerin kaynaşması ve birbirleriyle bağlantılı mutfaklardan etkilenen Laudan, 1996’da Hawaii Üniversitesi tarafından yayımlanan akademik olmayan ilk kitabı The Food of Paradise’ı yazdı. Laudan misafir öğretim üyesi olarak dersler vermeye; SXSW, James Beard Vakfı, Southern Foodways Alliance, Gıda Teknolojileri Enstitüsü, çeşitli gıda ve tarım örgütleri, üniversiteler ve Dublin’deki toplantılarda gıda politikası üzerine söyleşilerine devam etmektedir.